Інтернет по-львівськи

Image Український інтернет-ринок розвивається дуже динамічно – за попередніми підрахунками, у великих містах близько третини населення є користувачами всесвітньої мережі. А порівняно з 2000 роком кількість користувачів збільшилась у 25 разів. Утім ці дані ООН стосуються радше “стаціонарних” користувачів. Тим часом мобільний інтернет, попри його не дуже привабливу в GSM-операторів ціну, також набуває популярності.

Проте популярність – доволі відносне поняття, адже є простий розрахунок: інтернет вам потрібен або для роботи, і ви витрачаєте на нього кошти, або суто для розваг і ненав’язливого серфінгу та чатів.

 

Інтернет a la carte

Передовсім варто чітко з’ясувати, для чого саме вам треба  інтернет і в якому обсязі. До прикладу, лише для того, щоб прочитати електронну пошту та новини. Таку вимогу цілком може задовольнити класичний комутований доступ до інтернету, або ж Dial-Up. У Львові є декілька варіантів такого міні-інернету – насамперед це картки цілого спектра провайдерів – від “СвітОнлайн” до “Інтернет Україна”. Вибір і провайдерів, і тарифів Dial-Up дуже широкий, єдина порада – орієнтуйтеся на те, щоб ваш провайдер підтримував call-back, тобто щоб не приходили рахунки за переговори по місту. Звісно, якість таких інтернет-послуг неабияк залежить від вашої АТС, зокрема на новій цифровій лінії модемний інтернет може просто “літати”, а зі старою проблемною АТС навіть найновіший модем і найкращий провайдер можуть давати швидкість
16 кб/сек., що дуже небагато. Або ж з’єднатися з провайдером не зможете взагалі.

Іншою пропозицією є послуга “Відкритий доступ”, для якої потрібно просто бути абонентом “Укртелекому” та мати звичайний модем. Як розповів Тарас Кізима, провідний інженер відділу організації продажу послуг Львівської філії ВАТ “Укртелеком”, “Відкритим доступом” можна скористатися, не укладаючи спеціальних договорів, і час за користування інтернетом буде враховано у щомісячній платі за послуги “Укртелекому” окремим рядком. “Відкритий доступ” працює в будь-якій точці Львівщини, де є наші телефонні лінії”.

Третій варіант оптимальний для людей із міцними нервами. Практично на кожному кроці можна побачити рекламу Zadarma.com. Цей проект обіцяє безкоштовний комутований інтернет. Поспішимо запевнити: інтернет дійсно безкоштовний, і платитимете лише за міські переговори.

Однак тут спрацьовує старе правило про сир і мишоловку. За “халяву” теж треба розраховуватися, часто неодноразовими спробами додзвонитися до провайдера. Охочих отримати те, що дісталося задарма, надзвичайно багато, тож доведеться позмагатися з ними в доступі до лінії. Хоча задля справедливості варто зазначити: тут так само відіграє велику роль фактор вашої АТС – або цей процес буде простішим, або ж готуйтеся до того, що телефонуватимете понад десять разів. Було б наївністю чекати від безкоштовного інтернету надто багато, однак потреби своїх користувачів він задовольняє. До честі zadarma.com, вони постійно збільшують кількість ліній. Зрештою незадоволені цілком можуть обрати стабільний “стаціонарний” інтернет. У Львові таких пропозицій достатньо.

Головним мінусом комутованого, або Dial-Up інтернету, є те, що зайнята телефонна лінія. Тобто, якщо ви в інтернеті, зателефонувати вам неможливо. У гіршому випадку ті, хто настирливо хоче поспілкуватись, “обірвуть” інтернет-з’єднання. Інша річ, що комутований інтернет не має таких можливостей, як виділені лінії. Зрештою, виділені лінії зі швидкістю в півмегабіта чи мегабіт для помешкання не є вже екзотикою, тим паче, що ціни на інтернет лише за останній рік у Львові зменшились у декілька разів.

І, як неофіційно переконують провайдери, інтернет далі дешевшатиме. Власне, саме гнучка тарифна політика та розбудова власних мереж виокремила трьох лідерів ринку інтернет-послуг Львова – це “Уарнет”, “Фарлеп” та “Укртелеком”. “Газета” поспілкувалася з представниками всіх трьох компаній, відтак надає читачам інформацію, яка допоможе їм зробити свій вибір.

 

“Східний” інтернет

“Інтернет-ринок у Львові швидкими темпами розвивається. Відповідно, і тарифи на інтернет-послуги постійно зменшуються. Особливо це помітно протягом останніх двох років, коли інтернет дешевшав раптово в кілька разів”, – розповідає Олександр Гірняк, головний інженер “Уарнету”.

“Вибираючи провайдера, варто орієнтуватися насамперед на те, який провайдер найактивніше працює у вашому районі, адже якщо “тягнутимуть” канал, то це вимагатиме додаткових затрат. Наприклад, провайдер “Уарнет” найкраще представлений на ринку “домашніх мереж” на Сихові (клуб “БІТ”) і в районі вулиць Шафарика, Панча. Якщо ж у районі працює декілька провайдерів, треба проаналізувати, скільки часу вони на ринку, на який термін  зазвичай укладають угоди з абонентами, як функціонує служба підтримки. Поцікавтеся в клієнтів цього провайдера, чи задоволені вони послугами і технічною підтримкою. Також у користувачів варто спитати, чи були аварії, а якщо так, наскільки швидко їх ліквідовували”, – радить пан Гірняк.

Якщо інтернет потрібен не лише для особистого користування, а й для бізнесової діяльності, то обов’язково запитайте в потенційного провайдера, чи є технічна змога розширити канал доступу, якщо знадобиться потужніший зв’язок. Потрібно також з’ясувати, який у провайдера сумарний канал до глобального інтернету, наскільки він завантажений. “Якщо провайдер не надає такої інформації, майте на увазі, що задекларованої швидкості може й не бути”, – говорить він.

Родзинкою провайдерів також є внутрішні напівлегальні, чи радше нелегальні, ресурси мережі, наприклад ftp-сервери, де можна знайти потрібне програмне забезпечення (демо-версія), музику, фільми тощо. Як пояснює пан Гірняк, “Уарнет” наразі не розміщує на своєму сервері фільмів, лише українську музику для ознайомлювальних цілей. Якщо ж є претензії правовласників, то ці файли видаляють.

Стосовно цін, то нині триває акція – півмегабітний канал коштує 150 гривень. Ще півтора року тому за такий інтернет довелося б викласти 500-700 гривень – це до динаміки дешевшання інтернету у Львові. Більш скромні швидкості – у 128 кб/сек. і 256 кб/сек. – 81 і 99 гривень відповідно. Щоб читати пошту та переглядати новини, такої швидкості цілком достатньо. Дуже швидкий інтернет – це передовсім вимога шанувальників інтернет-ігор. Утім якщо фінансові можливості дозволяють мати потужний канал, то він ніколи не зашкодить.

 

Інтернет бізнес-класу

Оператор “Фарлеп” провадить ширшу діяльність, аніж надання інтернет-послуг: від цифрового зв’язку до IP-телефонії. Насамперед “Фарлеп” асоціюють зі зв’язком бізнес-класу, адже до його клієнтів належать такі компанії, як Panasonic, Coca-Cola, Luftganza, великі комерційні банки, Національний банк України. Цей плюс має наслідком і мінус – висока ціна послуг. Хоча вона не настільки висока, щоб відлякати клієнтів, та все ж… Окрім того, на відміну від того ж “Укртелекому”, “Фарлеп” не надає ADSL-модемів в оренду приватним особам, а лише юридичним.

Власне, ціну інтернету від “Фарлепу” можна пояснити тим, що підприємство активно розбудовує мережу. Як розповідає Тарас Волошинович, керівник служби технічної підтримки інтернет-користувачів “Фарлепу”, “нині ми представлені по всьому місту – й у спальних, і в промислових районах. Маємо більш ніж тридцять серверних площадок з обладнанням у Львові, організоване оптично-волоконне кільце по всьому місту”. Витрати на прокладання такого кабелю є високими, відповідно, якість послуг не відстає. До прикладу, безлімітний інтернет зі швидкістю 512 кб/сек. коштує 250 гривень на місяць, плюс вартість ADSL-модема.

Якими ж критеріями треба користуватися, вибираючи провайдера? На думку Тараса Волошиновича, насамперед це якість каналу. По-друге, слід дізнатися, чи надає провайдер технічну підтримку своїм користувачам. До прикладу, “Фарлеп” надає цю підтримку на всіх етапах налаштування інтернету та цілодобово.

Другий критерій – звичайно, вартість послуг. Якщо вона вам підходить, варто звернути увагу, як зарекомендувала себе на ринку фірма, чи не є вона раптом “одноденкою”. Також для клієнтів “Фарлепу” є вельми приємна преференція – право скачувати музику та фільми з ресурсів mp3.alkar.net та video.alkar.net. Як пояснює Тарас Волошинович, цей ресурс закритий, адже під час його формування було врегульовано авторські права правовласників контенту. Інша річ, що в інтернеті є безліч ресурсів, де можна скачувати музику всім і безкоштовно. Однак із вказаних ресурсів скачування не є протизаконним, а по-друге – тут можна знайти дійсно рідкісні записи.

 

“Укртелеком” для всіх

Тривалий час лідерство на ринку займав “Укртелеком”, який першим мав прокладені мережі. Зараз його в місті активно тіснять інші провайдери, однак поза Львовом із ним важко конкурувати. Річ у тім, що провайдери найактивніше розвивають мережі в більших містах, як-от: Стрий, Дрогобич, Трускавець, а село залишається менш охопленим. На цьому ринку має змогу активно працювати “Укртелеком”.

Як розповів Тарас Кізима, провідний інженер відділу організації продажу послуг Львівської філії ВАТ “Укртелеком”, нині найбільшу популярність має послуга широкосмугового доступу за технологією ADSL “ОГО!” Такий вид доступу до мережі має чимало переваг. Насамперед телефонна лінія залишається вільною, але головне – можна забезпечити високу якість таких послуг. Ця послуга представлена не лише у Львові, а й у всій області. Зокрема, така послуга працює вже у більш ніж 41 населеному пункті Львівщини.

“На мою думку, цей ринок дуже перспективний. Коли надходить заявка від абонента, то спочатку ми тестуємо, чи на його лінії можна встановити ADSL-модем, у разі необхідності проводимо ремонт. Здебільшого користувачі послуги “ОГО” замовляють безлімітний інтернет, ціна якого залежить від ширини каналу. Цей вид доступу до світової мережі доступний для широких категорій користувачів, і “Укртелеком” дуже зацікавлений у його подальшому розвитку. Тільки у Львівській області плануємо запустити ADSL-з’єднання ще у тридцяти населених пунктах. Важливо, що можемо надати модем в оренду”, – говорить пан Кізима.

Якими ж критеріями варто керуватися, обираючи провайдера? На думку провідного інженера відділу організації продажу послуг Львівської філії ВАТ “Укртелеком”, їх є два – якість і ціна. Перш за
все, користувач має чітко усвідомити, для чого йому потрібен інтернет, а тоді визначити, потрібен йому тарифний план з обліком трафіку чи безлімітний, скільки часу йому потрібен інтернет. І, звичайно, важливим чинником є ціна, яку він погодиться платити за ці послуги.

Для села “Укртелеком” часто єдиний канал доступу до мережі. Однак мінус підприємства – це його служба підтримки, до якої, попри запевнення, дуже часто важко додзвонитися й отримати відповідь. Відтак якість підтримки не завжди відповідає тій аудиторії, на яку розрахований цей доступ. Адже користувачеві із сільської місцевості, який до мережі підключається вперше, потрібна не просто підтримка, а докладне пояснення, як саме треба підключатися. Ціни, щоправда, доволі демократичні – безлімітна лінія швидкістю півмегабіта коштуватиме на місяць 150 гривень.

 

Суворий погляд адміністратора

Як розповів “Газеті” Юрій Бондар, системний адміністратор, його підприємство працювало з двома провайдерами – “Фарлепом” та “Укртелекомом”. “Щодо “Фарлепу”, то плюсами є чудова якість зв’язку завдяки новим телефонним лініям і обладнанню, а максимальна швидкість в обраному пакеті навіть перевищує заявлену, наприклад, у пакеті 512кб/сек., реальна швидкість сягає 540-560 кб/сек. Другою перевагою є служба технічної підтримки – додзвонитися, щоправда, тяжко, проте більшість проблем вони вирішують одразу і надають кваліфіковані поради. Мінуси проявляються в тарифній політиці компанії, ціни знижують рідко і не до рівня конкурентних провайдерів”. Окрім того, вважає пан Бондар, мінусом є зазначене ненадання в оренду ADSL-модемів для фізичних осіб.

З “Укртелекомом” складніше, говорить він: “або зв’язок у непоганій якості, або його взагалі немає. Домогтися конкретного розв’язання проблеми практично неможливо. Сама якість послуг доволі непогана, хоча швидкість деколи недотягує до заявленої в пакеті, однак це залежить від періоду доби”. Дещо довго відбувається і процедура підписання договору на отримання ADSL-піключення.

Від себе додамо, що в цьому також є свій плюс – якщо оператор перевірить лінію, то, відповідно, є більша гарантія, що інтернет працюватиме без проблем.

 

Усе-таки відстаємо

Висновок наразі дуже простий – ідеального провайдера немає. Однак у конкуренції лише плюс – зараз можна вибрати оптимального. Проте, попри розвиненість ринку, все ж Львів відчутно відстає від Києва та сходу України за кількістю користувачів інтернету. Як пояснює Тарас Волошинович, однією з причин є стара частина міста, де більшість телефонних комунікацій належать компанії “Укртелеком”, а через специфічну структуру історичної частини міста доволі складно проводити нові.

У наступному випуску сторінки “Економіка” “Газета” продовжить розповідь про інтернет-провайдерів Львова, зокрема, про мережу Airbites, а також супутниковий і мобільний інтернет.

 

© Вікторія Петрущак

Львівська газета

Twitter
SocButtons v1.5

Добавить комментарий

Обращайтесь к посетителям сайта так, как вы хотите чтобы они обращались к вам

Допрос

Ваш провайдер?

Воля - 11.7%
Укртелеком - 22.1%
Киевстар - 12.7%
Фринет O3 - 3.1%
Датагруп - 3.2%
Триолан - 5.7%
Вега - 2.9%
Тенет - 1.4%
Airbites - 1.7%
Фрегат - 1.9%
Билинк - 0.8%
Ланет - 2.3%
Другой - 18.8%
Кто здесь? - 11.9%

Количество голосов: 17826
Голосование в этом опросе окончено Включено: 15 Дек 2021 - 00:00
Вы здесь: Главная Пресса Інтернет по-львівськи